O autorovi

JAN BOHDAN MELICHAR ( 11.6.1908 - 11.12.1994)

autor pochází z Hradce Králové, kde se narodil do rodiny knihkupce Bohdana Melichara. Malováním se zabýval od nejmladších let, ale z rodinných důvodů mu nebylo dopřáno, aby mohl studovat na akademii výtvarných umění. Absolvoval obchodní akademii, vzdělání si doplnil v knihkupeckém oboru a z existenčních důvodů byl zaměstnán v Bance pro obchod a průmysl v Hradci Králové a od r. 1934 jako knihovník v odborné knihovně studijního oddělení tehdejší Národní, později Státní banky Čs. v Praze. Aby se více mohl věnovat umění, vystoupil v r. 1953 ze Státní banky Čs. a přijal místo grafika v Archeologickém Ústavu ČSAV v Praze, kde vytvářel nejjemnější grafické kresby z oboru archeologie.

V té době již měl několik samostatných a kolektivních výstav. Stále více toužil věnovat se malířství a grafice jako svému jedinému povolání a proto se v r. 1955 rozhodl a opustil Archeologický ústav a od té doby byl samostatně činný výtvarný umělec. Své odborné výtvarné vzdělávání rozšiřoval dlouholetým soukromým studiem u nár. umělce Viléma Nowaka a u nár. umělce Vincence Beneše.

Mimo litografie je jeho oblíbená technika kombinovaný akvarel a olejomalba. Malířské náměty čerpal nejčastěji v městských zákoutích Prahy a v jižních Čechách.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení